مسیر یادگیری معامله‌گری بورس

یکشنبه 20 اسفند 1402

مسیر یادگیری معامله‌گری بورس

 

مسیر یادگیری معامله‌گری بورس

با رشد تکنولوژی و در دسترس قرار گرفتن فعالیت در بازارهای مالی به لطف ابزارهای آنلاین، توجه اقشار مختلف به این بازارها جلب شده است. اوج این اقبال را در سال ۹۹ شاهد بودیم که بسیاری از مردم با اخذ کد بورسی به بازار سرمایه وارد شدند. در نگاه اول فعالیت در بازار سرمایه با استفاده از سامانه‌های آنلاین کار ساده‌ای‌ست. می‌توان با وارد کردن قیمت و تعیین میزان مشخصی از سرمایه اقدام به خرید سهام شرکت مورد نظر یا فروش سهام آن نمود و کسب سود کرد. اما آیا همینقدر ساده می‌توان کسب ثروت نمود؟

آیا کسب ثروت در بازار سرمایه آسان است؟

بسیار شنیده‌ایم که بازار سرمایه را به قمار تشبیه می‌کنند. اغلب افرادی که از قمارگونه بودن معاملات در بورس صحبت می‌کنند صرفا به جنبه عدم قطعیت در پیش‌بینی به آن نگاه می‌کنند. همچنین افراد زیادی نیز هستند که پس از تجربه ناموفق فعالیت در بورس، به این نتیجه رسیده‌اند که راهی برای کسب ثروت در این بازار نیست. اما آیا این افراد درست فکر می‌کنند؟
عموما افرادی که بدون آشنایی درست با مقوله‌ای با آن مواجه می‌شوند، تجارب تصادفی در مورد آن خواهند داشت. اینگونه می‌شود که افراد ممکن است در بخشی از دوره فعالیت خود سود کرده باشند و پس از آن با ضرر بیشتری بازار را تجربه کرده‌اند. فعالیت در بازارهای مالی نیز مثل هر فعالیت دیگری نیازمند شناخت و دانش لازمِ آن است. اینکه فعالیت فیزیکی در این بازار با فشردن دکمه خرید یا فروش در پنل معاملاتی اتفاق می‌افتد و قانون محدودکننده خاصی برای اجرای این خرید و فروش وجود ندارد، این ذهنیت را برای فرد تداعی می‌کند که نیازی به دانستن و مطالعه ندارد. اما پس از اولین زیان‌ها یا فرد از بازار کناره‌گیری می‌کند و یا به این نتیجه می‌رسد که به دانش و مهارت معامله‌گری در این بازار نیاز دارد.

حال باید دانست که روش‌های تحلیل و شناسایی فرصت‌ها در این بازار چیست

شناسایی فرصت‌های کسب ثروت از بورس

تحلیل تکنیکال

برآیند قیمت در بازار را تقابل عرضه و تقاضا تشکیل می‌دهد. این تقابل در بازه زمانی را می‌توان در نمودارهایی که دیتای تاریخی را نشان می‌دهند. به این نمودارها چارت قیمت می‌گوییم. این نمودارها را با روش‌های مختلفی می‌توان تحلیل کرد و رفتار آتی قیمت را با استفاده از این روش‌ها پیش‌بینی نمود. رفتار قیمت در سطوح عرضه (مقاومت) و تقاضا (حمایت) می‌تواند یکی از روش‌های پیش‌بینی دانست. تحلیلگران تکنیکال معتقدند برآیند کلیه اطلاعات فعالین بازار در قیمت منعکس می‌شود و با برآورد اینکه سمت و سوی نظرات فعالین به چه سمتی است در همان راستا اقدام به تصمیم‌گیری نمود.
اما آیا این پیش‌فرض که تمام اطلاعات در قیمت منعکس می‌شود، صحیح است؟
در بازارهایی این پیش‌فرض صحیح است که تمام اطلاعات توسط اکثر فعالین آن دنبال می‌شود و در کوتاه‌ترین زمان در قیمت تاثیر می‌گذارد. می‌توان گفت این پیش‌فرض به صورت کامل در هیچ بازاری اتفاق نمی‌افتد اما در بازارهایی با عمق بالا و فعالین حرفه‌ای‌تر، بیشتر صدق می‌کند. در بازار سرمایه کشور ما، با توجه به عمق کم و عدم شفافیت‌ها شاهد بازاری با کارایی بالا در اکثریت نمادها نیستیم. برای پوشش این ضعف در تحلیل تکنیکال برای بورس ایران چه باید کرد؟ دانستن تحلیل بنیادی می‌تواند تا حد زیادی این مشکل را برطرف نماید.

تحلیل بنیادی

ابتدا گفتیم که قیمت حاصل تقابل عرضه و تقاضاست. اما این عرضه و تقاضا بر چه اساسی اتفاق می‌افتد؟ فعالین بر اساس فرآیندی در مورد قیمت یک دارایی به جمع‌بندی می‌رسند. اینکه اصطلاحا این دارایی ارزنده (ارزان) است یا گران (بالاتر از ارزش ذاتی). این فرآیند محصول نوعی از تحلیل است که به آن تحلیل بنیادی نیز گفته می‌شود. خروجی تحلیل بنیادی را بعنوان ارزش ذاتی حاصل از روش‌های ارزشگذاری می‌شناسیم.
انتظار تحلیلگران بنیادی اینست که با بررسی روند سودآوری و جریانات نقدی شرکت و استفاده از روش‌های مختلف ارزشگذاری، به برآوردی از ارزش ذاتی آن شرکت و سهام آن برسند. اگر این ارزش از قیمت بازار آن بالاتر (ارزان‌تر) بود، می‌توان انتظار رشد قیمت را تا محدوده ارزش داشته باشیم و همچنین اگر سهامی ارزشی پایین‌تر از قیمت بازار خود را داشت، گران‌تر ارزیابی می‌شود و می‌توان انتظار داشت که عرضه در آن‌ها تقویت شده و با کاهش قیمت مواجه شوند.
ملزومات تحلیل بنیادی تسلط بر مطالعه صورت‌های مالی و گزارشات شرکت‌ها، مدل‌سازی گزارشات آینده نماد و پیش‌بینی روند آتی سودآوری آن‌هاست. علاوه بر این موارد که می‌توانیم به تحلیل شرکت‌ها و صنایع بپردازیم، اتفاقاتی در سطح اقتصاد کلان نیز بر سودآوری آتی و همچنین رشد و رکود در بازارهای مالی موثر است. یک معامله‌گر حرفه‌ای بازار حتما با این پارامترها نیز آشناست و تاثیر آن‌ها را می‌تواند برآورد نماید.

شاخص‌های اقتصادی

تا اینجا در مورد تحلیل رفتار قیمت و علت‌ تغییرات عرضه و تقاضا صحبت کردیم. اما می‌دانیم که تغییرات قیمتی نمادها معمولا تحت تاثیر کلیت بازار است. برای فهمیدن علل موثر بر حال و هوای بازارها و جریان پول در آن چاره‌ای جز مطالعه متغیرهای کلان موثر بر اقتصاد نیست. فراگیری این مهارت بر تصمیم بر ورود و خروج از بازارها و افزایش سودآوری تاثیر مستقیم و اساسی دارد. اینکه تصمیمات دولت چه تاثیری بر کلیت اقتصاد، بخش‌های مختلف و بازارهای موازی می‌گذارد یکی از کلیدی‌ترین مهارت‌های یک معامله‌گر ماهر است. شناخت فرصت‌ها و تهدیدهای این متغیرها با توجه به تلاطمات زیاد در اقتصاد کشور، گاه باعث پیشگیری از زیان‌های بزرگ و حتی رسیدن به سودهای کلان نه تنها در بازار سرمایه، بلکه در کلیه تصمیمات اقتصادی زندگی هر یک از ماست. با دانستن این موارد می‌توان ریسک سرمایه‌گذاری را تا حد زیادی مدیریت کرد و بازدهی را به شکل قابل توجهی افزایش داد.

ابزارهای مدیریت ریسک و بازده

تا اینجا دانستیم که برای فعالیت در بازار سرمایه نیاز به پیش‌بینی قیمت در اثر عرضه و تقاضای ناشی از تغییرات ارزندگی هستیم. این تغییرات را با مطالعه عوامل موثر بر صنایع و شاخص‌های اقتصادی دنبال کردیم. اما آیا می‌توان بازده را در کنار کاهش ریسک افزایش داد؟
پاسخ این سوال آری‌ست. ابزارهایی در بازار به وجود آمده‌اند که از آن‌ها بعنوان ابزارهای نوین مالی یاد می‌شود. این ابزارها امکان مدیریت ریسک و ایجاد اهرم را به سرمایه‌گذاران می‌دهند. این ابزارها بعنوان مشتقه شناخته می‌شوند. اختیار معامله، آتی و تبعی از این نوع ابزارها هستند که هر کدام می‌تواند به سرمایه‌گذاران این امکان را بدهند که با اتخاذ استراتژی مناسب، احتمال و میزان ریسک را کنترل کرده و از نوسانات قیمت، در جهت افزایش بازده بهره بیشتری بگیرند.

فرصت یادگیری معامله‌گری در فردانامه

در فردانامه با شناسایی این نیازها در فعالین باز سرمایه، دوره‌ جامعی طراحی شده که ترکیبی از این مهارت‌ها را برای تبدیل شدن به معامله‌گر ماهر بازارهای مالی در خود جای داده است. در این دوره بدون هیچ پیش‌نیاز و آشنایی با رشته‌های مرتبط، دانش‌پذیران با گذراندن ۲ دوره مقدماتی و پیشرفته تحلیل تکنیکال، در این مهارت به خبرگی لازم می‌رسند. در دوره تحلیل بنیادی و مدل‌سازی مالی با مفاهیم مالی و صورت‌های مالی آشنا می‌شوند و در نهایت خواهند توانست عملکرد آتی شرکت‌ها را پیش‌بینی نمایند. در بخش آشنایی با شاخص‌های اقتصادی و معامله‌گری بر اساس متغیرهای بنیادی ضمن فراگیری اهم کلیات اقتصادی با مهارت کلیدی معامله بر اساس آموخته‌های خود تا اینجای دوره می‌رسند و آنچه را برای یک معامله‌گر ماهر لازم است جمع‌بندی می‌کنند و می‌توانند این اطمینان را کسب کنند که آنچه را باید، فراگرفته‌اند. در نهایت با آشنایی با ابزارهای نوین اختیار معامله خواهند توانست ریسک سبد خود را بهینه کنند و استراتژی‌های آن را بیاموزند.

ارسال نظرات