معرفی

بورس انرژی ایران به عنوان یک بورس کالایی، تشکلی خودانتظام است که قابلیت معامله حامل‌های انرژی و اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای انرژی را در سه بازار فیزیکی، مشتقه و فرعی ارائه می‌دهد. این بازارها شامل تابلوهای برق، نفت، گاز، قرارداد سلف موازی استاندارد، قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله می‌شوند، و دارای دو رینگ داخلی و بین‌المللی هستند. معاملات در بازارهای فیزیکی با روش حراج حضوری، معاملات تمام‌الکترونیکی و عرضه یکجا انجام می‌شود، در حالی که معاملات در بازار مشتقه به صورت تمام‌الکترونیکی انجام می‌پذیرد

مزایای پذیرش و معامله در بورس انرژی ایران

معافیت مالیاتی: : بر اساس ماده 6 قانون توسعه ابزارهای نوین مالی، 10 درصد از مالیات بر در‎آمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورس های کالایی پذیرفته شده و به فروش می‎رسد از بخشودگی مالیاتی برخوردارند.

معافیت از تشریفات مزایده و مناقصه: بر اساس ماده 17 قانون توسعه ابزار‎های مالیاتی جدید و بندهای قوانین بودجه سنواتی خرید و فروش کالاهای پذیرفته شده در بورس‎های کالایی که با رعایت مقررات حاکم بر این بورس ها مورد داد ستد قرار می‎گیرند توسط وزارتخانه‎ها و دستگاه‎های دولتی و عمومی و اجرایی نیاز به برگزاری مناقصه یا مزایده و تشریفات مربوط به آنها ندارد.

* امکان بازاریابی و عرضه محصولات در رینگ داخلی و بین‎الملل از طریق شبکه کارگزاران عضو و سامانه‎های معاملاتی بورس انرژی

* امکان تأمین کالاهای مورد نیاز از طریق ساز و کار شفاف و منصفانه بورس انرژی

* امکان تأمین مالی و پوشش ریسک عرضه‎کنندگان از طریق ابزارهای مالی موجود در بورس انرژی

* امکان پوشش ریسک و تأمین کالاهای مورد نیاز مصرف‎کنندگان برای دوره‎های زمانی مختلف

* کاهش هزینه‎های معاملاتی برای مشتریان در مقایسه با معامله در خارج از بورس (شامل هزینه‎های عقد قرارداد، بازاریابی و ...)

* کاهش ریسک‎های معاملاتی از جمله ریسک عدم ایفای تعهدات طرفین و ...

* وجود قراردادهای استاندارد و مشخص همچنین تضمین استاندارد بودن و کیفیت کالاهای مورد معامله در بورس

* برخورداری از چارچوب مقرراتی جامع در حوزه پذیرش، معاملات، ثبت و سپرده‎گذاری و تسویه پایاپای کالاها و اوراق بهادار مبتنی بر کالا

خدمات کارگزاری یزدان در بورس انرژی

کارمزدها

بورس كارمزدهاي زير را دريافت مي‌كند(ماده 51) 1- كارمزد پذيرش کالا، كه به همراه درخواست پذیرش و تكميل مدارك اوليه از متقاضی دريافت مي‌شود که برابر با 0007/0 ارزش برآوردی معاملات سالانه و تا سقف حداکثر 50 میلیون ریال می‌باشد. 2- كارمزد درج کالا،كه بر اساس آمار سالانه عرضه کالا در بورس از عرضه کننده برای هر سال دريافت مي‌شود که برابر با 0002/0 ارزش معاملات سالانه و تا سقف حداکثر 150 میلیون ریال می‌باشد.